پایگاه خبری مکان نیوز

رسانه تخصصی اخبار و مطالب نقشه برداری، ژئوماتیک و داده های مکانی ایران و جهان

پایگاه خبری مکان نیوز

رسانه تخصصی اخبار و مطالب نقشه برداری، ژئوماتیک و داده های مکانی ایران و جهان
در اين وب
در كل اينترنت
 • قالب وبلاگ
 • 1397/07/07

  نقطه نظرات مهندس فرهاد مقصودی عضو پایه یک نظام مهندسی استان تهران  در رابطه با انتخابات نظام مهندسی

  بنام یگانه خالق هستی                                                        

  انتخابات نظام مهندسی ساختمان از بزرگترین انتخابات صنفی کشور می باشد که لازم است با مشارکت حداکثری مهندسان عزیز برگزار گردد.

  امروزه در صنعت ساختمان کیفیت و استحکام ساخت , بهینه سازی ساخت , افزایش عمر مفید ساختمان و بهبود سیمای شهری محقق نمی شود مگر با اجرای صحیح و کامل قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و استفاده از مهندسین در هر هفت رشته.

  اگر امروزه از ظرفیت مهندسان به نحو احسن استفاده نمی شود و منافع فردی به منافع جمعی ترجیح داده می شود وظیفه ماست که نسبت به انتخابات پیش رو با دقت و حساسیت بیشتری عمل کرده و مهندسین هفت رشته را به شرکت در انتخابات ترغیب کنیم .چرا که اگر این موضوع مورد توجه مهندسین قرارنگیرد عدم مشارکت و بی تفاوتی موجبات انحراف بیشتر سازمان (که بلا شک خانه دوم ما مهندسین می باشد )از اهداف صنفی فراهم شده و علاوه بر ناکارآمدی , زمینه فساد و منفعت طلبی گروهی خاص را در مقابل منفعت و صلاح جمعی فراهم می کند.

  لذا فارغ از اینکه چه کسانی و از چه گروهی وارد هیات مدیره نظام مهندسی شوند این موضوع اهمیت دارد که هیات مدیره منتخب, خود را متعلق و جوابگو همه اعضاء بدانند و این مطلوب اتفاق نمی افتد مگر با حضور حداکثری در انتخابات و مجامع و مطالبه گری مستمر اعضاء تا رسیدن به حقوق حقه صنفی در تمام ابعاد .اینکه ما بهترین افراد را هم در این سیستم معیوب انتخاب و به حال خود رها کنیم مشکلی که حل نمی شود هیچ بلکه باید شاهد اختلاسها و رانتها و تضعیع حقوق اعضاء نیز باشیم . لذا برای برون رفت از این شرایط و بهبود شان و معیشت مهندسین عزیز به عنوان عضو کوچکی از جامعه بزرگ مهندسی درخواست دارم

  1 در انتخابات پیش رو به افراد منفعل و فرصت طلب و کم سابقه و پوپولیست رای ندهیم چرا که هیات مدیره جای کارآموزی و باند بازی نیست بلکه جای افراد متعهد و با سابقه و کاربلد جهت انجام کار گروهی و تعامل با سازمان ها و ادارات مرتبط با حوزه ساختمان و به کار گیری تمام ظرفیت ها جهت احقاق حقوق مهندسین در قالب قانون و تمکین از اصلاح و به روز رسانی قوانینی که در مرحله اجرا دارای مشکل هست می باشند  .

  2مهندسین عزیز در انتخابات پیش رو حضور حداکثری داشته باشند زیرا حضور ما مهندسان باعث می شود که افراد کارآمد و متعهد انتخاب شوند (خرد جمعی گزینه های مناسب را انتخاب میکند)و در این صورت منتخبین ما نیز خود را از قاطبه جامعه مهندسین و وام دار کلیه اعضا دانسته ( نه گروهی خاص )و با این پشتوانه در مواجهه با خواسته ها و فشارهای غیر متعارف نهاد های بالادستی و دیگر ادارات و سازمان ها قدرت نه گفتن و مقابله را خواهند داشت .

  3  موضوع دیگری که از دو مورد بالا مهمتر می باشد مطالبه گری اعضاء از منتخبین خود می باشد این که هیات مدیره به وعده های انتخاباتی خود جامه عمل بپوشانند و یا از شعارها و وعده های خود منحرف شوند رابطه مستقیم  با مطالبه گری و حضور مستمر اعضاء در مجامع دارد. مطالبه گری در حقیقت حلقه گمشده امروز جامعه ما می باشد . مطالبه گری , نماینده غیر پاسخگو را هم پاسخگو می کند و باعث میشود که نمایندگان ما در هیات مدیره پیگیر مصوبات و نامه نگاری های خود تا رسیدن به نتیجه مطلوب باشند به تعبیری دیگر اگر مشارکت حداکثری شرط لازم برای تحقق شایسته سالاری و رسیدن به حقوق صنفی باشد مطالبه گری شرط لازم و کافی برای این منظور خواهد بود.

  و در آخر از نمایندگان منتخب هیات مدیره دوره هشتم نظام مهندسی ساختمان درخواست دارم فارغ از رشته تحصیلی , خود را نماینده هر هفت رشته بدانند و برای احقاق حقوق قانونی و ارتقاء جایگاه هر هفت رشته قدم بردارند تا شاهد بهبود کیفیت شهرسازی  و کنترل ترافیک و بهره گیری از فناوری های نوین در صنعت ساختمان باشیم چرا که بهبود کیفیت ساخت و ساز و رضایت مندی کارفرمایان و بهره بردارن در گرو استفاده از هفت رشته مطابق قانون می باشد و لا غیر .

  به امید اینکه بتوانیم بیش از پیش در آبادانی و سربلندی کشور عزیزمان ایران کوشا باشیم .

  موفق و پیروز باشید

  فرهاد مقصودی

   

  1397/07/01

  نقطه نظرات علی محمدی مهندس نقشه بردار و طراح نرم افزار های تخصصی نقشه برداری گروه تخصصی نقشه برداران پارسه در رابطه با انتخابات نظام مهندسی

  انتخابات نظام مهندسی، فرصتی که باید قدر شناخت

  ▪️تجربه انتخابات ادوار پیشین هیئت مدیره نشان می دهد که عوامل زیر بیشترین تاثیر را در انتخاب اعضا هیئت مدیره داشته اند:

  ۱- عدم مشارکت و حضور حداکثری اعضا در انتخابات.

  ۲- شناخت محدود رای دهندگان از کاندیداها.

  ۳- نبود امکانات کافی کاندیداها برای معرفی توانایی ها و قابلیتهای خود.

  ۴- برخورداری برخی کاندیداها از نفوذ در گروه ها و تشکل های حرفه ای و یا وابستگی به منابع قدرت در دیگر ارگانها.

  ۵- رابطه استاد و شاگردی برای مدرسان در دانشگاه ها و کلاس های آموزشی سازمان.ح

  ۶- برخورداری برخی از گروه ها از امکانات و منابع سازمان نظام مهندسی و هدایت و کانالیزه کردن آراء اعضا بر اساس آنها به سمت کاندیداهای مورد نظرشان.

  ۷- حضور در گروه های فعال انتخاباتی که برخوردار از اصول فکری شناخته شده و تاثیرگذار هستند.

  ۸- تخریب شخصیت های اثرگذار براساس تهمت های واهی یا عوام فریبانه.

   

  ▪️این در حالیست که تیپ های متفاوتی برای عضویت در هیئت مدیره کاندیدا می شوند:

  ۱- بعضی افراد با حضور خود به سازمان ارزش میافزایند و بعضی بدنبال کسب ارزش از سمتی در هیئت مدیره اند.

  ۲- برخی چنان بخود می بالند که حضورشان در سازمان تنها محدود به زمان انتخابات و عَرضه خود برای عضویت در هیئت مدیره و ریاست سازمان است و برخی چنان مشغول به خدمت هستند که حتی زمان انتخابات را فراموش می کنند.

  ۳- بعضی مدعی ریاستند و بعضی مشتاق خدمت.

  ۴- عده ای ساکتند و سکوتشان از حلم و حکمت است و عده ای ساکت از بی بضاعتی در اندیشه.

  ۵- عده ای زبان به سخن میگشایند و از هر کلامشان حکمت جاریست و حتی در قید نحوه بیان نیستند و در مقابل عده ای ساعتها به زیبایی سخن می گویند اما دریغ از کلامی ارزشمند در لابلای تکرارهای مکرراتشان.

  ۶- عده ای در زمان انتخابات ادعای حمایت از مهندس و نظام مهندسی دارند اما سوابق شان حکایت از چیز دیگری دارد و عده ای در هر پست و مقامی (حتی بدون اینکه سمتی در نظام مهندسی داشته باشند) مدافع بی ادعا و بی چون و چرای مهندسان و نظام مهندسی بوده و هستند.

  ۷- عده ای فاقد هرگونه برتری یا صلاحیت و بدنبال نام و نان، با قصد تخریب رقبا و به امید جذب آراء گروهی خاص از اعضا (مثل فارغ التحصیلان دانشگاههای خاص، جوانان، مهندسان فاقد کار یا درآمد مکفی و...) با سردادن شعارهای کلیشه ای نخ نما شده، قدم به عرصه می گذارند و گروهی براساس احساس وظیفه و با تکیه بر توانایی ها و برخورداری از اندیشه و فکری پویا و آگاهی از محدوده اختیارات هیئت مدیره.

   

  👈در این شرایط :

  »» آیا می شود معیارهایی را یافت تا بواسطه آن بتوان بهترینها را انتخاب کرد؟

  »» آیا سازوکار مناسبی برای شناخت بهتر توانائی های نامزدهای انتخاباتی وجود دارد؟

  »» آیا سیستمی جهت برآورد میزان تاثیرگذاری هریک از اعضا هیئت مدیره ادوار پیشین وجود دارد؟

  »» چگونه می توان با شناخت توانایی ها، افکار و خدمات هر یک از اعضا فعلی هیئت مدیره با رای دوباره به افراد توانمند از آنها قدردانی کرد و با جایگزینی افراد بی اثر یا کم اثر با افراد توانمند دیگر، راه را برای پیشبرد اهداف هموارتر نمود؟

   

  ❗️متاسفانه در سال های اخیر وضعیت نامناسب معیشتی اعضای سازمان باعث بروز یاس و ناامیدی جدی در اعضای سازمان شده و با کاهش ارتباط اعضا با سازمان، مشارکت و مطالبه گری اعضا در سالهای اخیر چندان موثر و هدفمند؛ و در راستای اصلاح پایدار و صحیح فرایندها نبوده است.

  ادامه شرایط فوق نتیجه ای جز تضعیف هر چه بیشتر بدنه مهندسی ساختمان کشور در پی نخواهد داشت

   

  صنف نقشه برداری در کجای این معادلات قرار دارد آیا تشکیلاتی مافیایی شکل گرفته و اینان منافع خود را دنبال خواهند کرد؟

  آیا نمایندگان مستقل حضور خواهند یافت و با حضور خود و حمایت نقشه برداران معادلات لابی گرایان برهم خواهد خورد؟

  آیا همانند سال های گذشته اکثریت نقشه برداران تماشاچی خواهند بود یا با حضور گسترده حقوق خود را مطالبه خواهند کرد؟

  نظرسنجی ها حکایت از رضایت از عملکرد گذشته هست یا عدم رضایت؟

  انتخابات دوره هشتم فرصت برای چه کسانی؟

  گروه های مستقل نقشه برداری از کلیه همکاران دعوت می کند از کاندیداهای مستقل حمایت کنند تا بتوانند مطالبات خود را پیگیری کنند

   

  1396/08/04

  گزارش و مصاحبه اختصاصی مکان نما  با  مسئولان  شرکت تابلیه

  پروژه سد تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه

  نیروگاه تلمبه ذخیره ای سد سیاه بیشه

  از سمت راست

  مهندس سلطانی :سرپرست کارگاه شرکت تابلیه

  مهندس مشرفی سرپرست نقشه برداری شرکت مشانیر

  مهندس مقیمی و مهندس محمدی سرپرستان نقشه برداری شرکت کیسون

  مکان نما: مهندس علی محمدی

  لطفا پروژه را معرفی کنید و اینکه این پروژه چه ویژگی خاصی در ایران یا منطقه داره

  این سد در خاورمیانه منحصر به فرد است و اساسا بخاطر راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر طراحی شده اولین پروژه تلمبه ذخیره ای خاورمیانه بوده و طراحی اولیه ان در سال 1349 توسط یک شرکت بلژیکی انجام گرفته و هدف از احداث ان این بود که با توجه به اینکه قرار بود بخش عمده ای از برق کشور از نیروگاه اتمی تامین بشه از جمله نیروگاه بوشهر و قرار بود تا سال 2000 حدود 50 درصد برق کشور از نیروگاه های اتمی تامین بشه همچنین در نیروگاه های حرارتی که بخش بزرگی از انرژی ان در زمان روشن یا خاموش کردن نیروگاه ها هدر میرود وجود چنین نیروگاه هایی که سریعا می تواند فعال شود و انرژی مازاد را مصرف نماید و در زمان پیک مصرف فعال شود از هدر رفتن انرژی جلوگیری می کند

  نیروگاه سیاه بیشه قادر هست زمانیکه شبکه برق مازاد داره برق را مصرف و اب ذخیره شده در سد پایین را به سد بالا منتقل نماید و در زمان پیک مصرف با انتقال اب از سد بالا به سد پایین از طریق نیروگاه مقدار 1000 مگا وات برق تولید نماید بنابر این بجای خاموش کردن نیروگاه های حرارتی یا اتمی این برق در سد سیاه بیشه مصرف میشه و به انرژی پتانسیل تبدیل میشه این دو سد تقریبا 500 متر اختلاف ارتفاع دارند و اب از طریق تونل بین این دو منتقل میشه

  و دارای دو شفت 500 متری با زاویه 65 درجه می باشد که اولین بار بود در این مقیاس این شفت در ایران و خاورمیانه حفاری می شد و از نظر مالی این قرارداد با حدود 1200 میلیارد تومان به پایان رسید

   

  در این پروژه چه شرکت هایی حضور داشتند؟

  این پروژه در سال 1382 به مناقصه گذاشته شد

  قرارداد A  شامل سد بالا و پایین و بخشی از تونل اب بر برای شرکت کیسون
  قرارداد B شامل قسمت سیویل برای شرکت تابلیه و شرکت فراب برای نصب تجهیزات زیرزمینی

   

  شرکت تابلیه رو معرفی نمایید و اینکه نقشه برداری در این شرکت چه جایگاهی دارد

  شرکت ساختمانی هست که سال 1352 تاسیس شده و شرکتیست خصوصی و در حال حاضر گرید 1 در همه رشته ها رو داره و بیشتر در پروژه های سد سازی و تونل سازی فعالیت داره و از پروژه هایی که فعالیت داشته می توان پروژه های زیر رو نام برد

  سد چم اسمان .سد تجن ساری . سد گدار مسجد سلیمان . تونل سوم کوهرنگ

  سد گتوند . سد کارون 3 . تونل نیایش. نیروگاه سیاه بیشه

  شرکت تابلیه شرکت است که به مقوله نقشه برداری اهمیت زیادی میده و این بخاطر دیدگاه مدیران شرکت هست و اساسا استاندارد کار نقشه برداری در این شرکت بالا ست و از دلایل ان می توان به موارد زیر اشاره کرد

  1-مسوولین و فعالان در واحد نقشه برداری همگی از مهندسین نقشه بردار انتخاب می شن

  2-شرکت در تامین هزینه نیرو و تجهیزات نقشه برداری همکاری لازم رو انجام میده و به جرات میتوان گفت تجهیزاتی که به سفارش مسوولین نقشه بردار خریداری میشه در ایران و خاورمیانه جز گرانترین و پیشرفته ترین می باشد و همیشه از تکنولوژی روز استفاده میشه و اصولا هیچ ابزاری نیست که ما لازم داشته باشیم و در کمترین زمان تهیه نشه و اصولا برای مسوولین شرکت هزینه کردن برای نقشه برداری یک چیز تعریف شده ای هست چه از نظر تجهیزات چه جذب نفرات برای مثال می توان استفاده از دوربین های مورد استفاده این شرکت نام برد در سد استور دوربین تریمبلی خریداری شده بود که بصورت سه بعدی کلیه نقشه ها وارد دوربین می شد تا تمام کنترل های لازم انجام بگیره و نیازی نبود نقشه بردار دائم پشت دوربین باشده همچنین اولین دوربین لایکا 1201 را درخاورمیانه برای سد سیاه بیشه خریداری کردیم همچنین بهترین دوربین های تریمبل که از نظر تکنولوژی بهترین در منطقه خاورمیانه محسوب می شد

  3-نقشه برداری در پروژه های این شرکت بصورت واحدی مستقل در کنار دفتر فنی و اجرا و سایر واحد ها تعریف شده و مستقیما با مدیران پروژه در ارتباط هست

   

  ایا واحد نقشه برداری در این پروژه کار طراحی هم انجام میداد

  این پروژه بصورت EPC تعریف شده یعنی طراحی و اجرا و قسمتی از طراحی ها از جمله راه های دسترسی و تونل های دسترسی در واحد نقشه برداری تهیه می شد

   

  چه تعریفی از کارشناس نقشه بردار دارید

  جدای تعریف کلاسیکی که برای نقشه برداری هست در پروژه های بزرگ باید یک سری ویژگی هایی داشته باشید و این ویژگی ها اکتسابی هست

  در گذشته ما بسیاری از کارها رو با برنامه نویسی در ماشین حساب انجام میدادیم و امروزه چون دوربین ها پیشرفته شدن کار برای نقشه بردارها اسانتر شده ولی

  باز تفاوتی که بین پروژه ها وجود داره لازم هست که نقشه بردارها بتونن از لحاظ نرم افزاری کارهای اجرا رو پوشش بدن و بنوعی توانمندی ما در گذشته و حال قابلیت برنامه نویسی ما هست می توانیم بصورت مهندسی کارکنیم یا اپراتوری

  مهندس باید به دانش نقشه برداری و علوم روز نقشه برداری نرم افزارو سخت افزار مسلط باشه درصورتیکه صاحبان شرکت ها در پروژه ها از کارشناسان نقشه بردار توانمندی استفاده کنند می تونن موفق باشن و جلوگیری کنن از خساراتی که می تونه اتفاق بیافته

   

  با تشکر از مهندس سلطانی سرپرست کارگاه و سرپرست نقشه برداری شرکت تابلیه سد سیاه بیشه

   

   

   

  1396/06/26

  گزارش و مصاحبه اختصاصی مکان نما  با  دست اندرکاران پروژه احداث تونل انوج به قمرود

  مکان نما - علی محمدی :

  هدف از تشکیل رشته نقشه برداری:
     هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصصی است که بتوانند در پروژه‌های مختلف عمرانی در زمینه‌های ساختمانی ، راه‌سازی ، پل‌سازی ، سازه‌ها و بناهای آبی، جمع‌آوری و دفع فاضلاب و ... مسوولیت طرح ، محاسبه و اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده گیرند. 

  مهندسی عمران نقشه برداری طیف بسیار وسیعی از کارها را در بر می‌گیرد. یعنی اگر بخواهیم سد، ساختمان، پل، برج، تونل، راه، سیلو و یا شبکه‌های فاضلاب ،.... بسازیم در آغاز به حضور مهندسین نقشه بردار نیاز داریم

  با توجه به کمیت و کیفیت درسهایی که در این رشته ارایه می‌گردد، داوطلب باید از توان و دانش برتر در زمینه‌های ریاضی و فیزیک برخوردار باشد. همچنین توان جسمی ، قدرت تجزیه و تحلیل ، قدرت تجسم و دقت کافی در بسیاری از مسایل را داشته باشد. 

  البته باید توجه داشت که هر دانشجوی مهندسی نقشه برداری تنها درصورتی می تواند فرصت‌های شغلی خوبی داشته باشدکه به دنبال پژوهش ، تحقیق و یادگرفتن بوده و با توجه به اینکه مسوولیت پیاده سازی کلیه عملیات عمرانی بعهده اوست در اجرا حضور داشته و در بسیاری از موارد می تواند در روند اجرای پروژه بهترین روش اجرا